PHOTO | COURTESYPHOTO | COURTESY
By SYLVANIA AMBANI

The video of a city preacher’s rant while lecturing commuters in a matatu for giving him one shilling as offering has gone viral on social media.

The short clip captures the angry man of God standing inside a public service vehicle, while holding what looks like a Bible.

He starts his tirade by telling the passengers how he loathes people who do not respect him as a preacher since he is not a beggar.

He then goes on to hold the one shilling in his hand asking the commuters if they can give their children a bob, likening the deed to Satanic practice.

“This are the things that I hate kunidharau, mimi sio beggar, wewe unaweza pea mtoto wako hii? You can’t. How comes you can give me a man of God mwenye atasimam kwa mwili wako aiombee, that is satanic,” he says.

“Hauwezi ukatoa kitu kama hii, hata kama hauelewi ni mbaya sana. Hii imagine hata ukipata kwa gari hivi unaweza okota? Hauwezi. Wakati unapokuja kuchuwa mtu anakuwekea kwa mkono, sasa unakuja baadaye kuangalia ni nani huyu anadharau Mungu.”